مطالب و نوشته‌های اخیر | آرشیو

میثم ریاحی ،نفر سوم جایزه شعر فراسپید ایران

میثم ریاحی ،نفر سوم جایزه شعر فراسپید ایران

خبرگزاری ایسنا ، ایبنا و ایرنا : هیئت داوران همچنین ضمن تقدیر کتبی از شعر شاعران  کتایون ریزخراتی، سعدی گلبیانی، علی جهانگیری، شهرام گراوندی، سعیدە کشاورزی، محمد علی نوری، حمید باقری، سینا بهمنش، حسین اشراق و فرحناز عباسی جایزە سوم شعر برگزیدە را مشترکا بە مهدی قلایی، ایمان صفری، رضا روشنی و میثم ریاحی تقدیم کرد.

 نظری به

نظری به"وقتی صدا را مرتکب شدم"میثم ریاحی علی مسعود هزارجریبی

فصلنامه نوشتا و مجله ادبی پیاده رو - ویژه نوروزی : در نهایت شاعر جوان این مجموعه کلام یاکوبسن را خوب درک نموده که "شاعری تجاوز به حدود زبان است " یعنی حتی معیار شکنی و در واقع فرا و فراتر از دوره پیشین کارکردهای زبانی و پرهیز نسبی از الگوها.با سیر و نظر به این مجموعه فضای بحث و چالش و تأمل برای شاعران جوانی که شالوده شکنی در لذت متن و تفکر زایش شگفت را جستجو می کنند پدید می آید.

نگاه به

نگاه به "وقتی صدا را مرتکب شدم " میثم ریاحی امیر حسین بریمانی

روزنامه ایران ، صفحه 8 ، یکشنبه 16 اسفند 1394 : در این اشعار به بهترین شیوه ممکن روایت به کلی نفی شده و همان منطق درونی راهگشای مخاطب است. نهایتا میثم ریاحی را می باید یکی از شاعران خوب دانست که آمیزه ای از زبان شعر دهه چهل و تلقی خود از امر انتزاعی را در شعریت اش بنا نهاده است.

دانلود ویژه برنامه دوم میثم ریاحی در رادیو فرهنگ

دانلود ویژه برنامه دوم میثم ریاحی در رادیو فرهنگ

گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ در برنامه ای با نام «کارنامک» با حضور ابوالفضل پاشا بعنوان کارشناس و مجری ، به بررسی روند کار شاعران امروز ایران می پردازد. در این برنامه ، روند کار تعدادی از شاعران امروز با حضور خودِ شاعران بررسی می شود. میثم ریاحی شاعر گلستانی ،  یکی از شاعران امروز ایران است که در دومین حضور تلفنی اش در "کارنامک" به بحث پیرامون مجموعه " وقتی صدا را مرتکب شدم " پرداخت . این برنامه در تاریخ 23 بهمن ماه ، ساعت 11:30 ظهر از همین شبکه رادیویی پخش شد .

آثار میثم ریاحی | آرشیو

prev
next

بیوگرافی
بیوگرافی

زندگینامه میثم ریاحی

میثم ریاحی سال 1363 در تهران متولد شده و اهل شهرستان بندرگز در استان گلستان است . خانواده ریاحی وقتی او سه ساله بوده بدلیل فوت پدربزرگ و سرپرستی پدر از برادران و خواهر خود مجبور به مهاجرت به شهر اجدادی شان یعنی بندرگز می شوند . میثم ریاحی در این شهر بزرگ می شود و دوران تحصیل خود را تا انتهای مقطع متوسطه به پایان می برد . او در دوره دبیرستان با عادت به خاطره نویسی روزانه و کم کم  با سرودن شعر کلاسیک متوجه علاقه خود به شعر می شود و با راهنمایی دبیر ادبیات خود به انجمن شعر بندرگز معرفی می گردد .

ریاحی در سال 1382 تحصیلات عالیه خود را در رشته کارشناسی حسابداری پی می گیرد و همزمان با آن بصورت جدی با مطالعه و استفاده از محضر اساتیدی چون علی مسعود هزارجریبی در گرگان به شعر می پردازد . او در همین سال ها حضور بسیار پر رنگی در جلسات و جشنواره های شعر دارد و چندین مقام در  جشنواره های مختلف استانی و کشوری کسب کرده است . از جمله جشنواره های ملی شعر صلح ، طبیعت ، فجر ، کوثر ، دانشجویان کل کشور ، دانشجویان استان مازندران ، جشنواره شاعران شمال کشور با نام " ادبیات نقطه سر مرز " و جشنواره های متنوع حوزه هنری و اداره فرهنگ و ارشاد استان گلستان .

میثم ریاحی در سال 1386نخستین مجموعه شعر خود با نام "ماه، حلقه ی بی انگشت " را توسط انتشارات داستان سرا منتشر می کند که این کتاب مورد توجه منتقدین در نشریات سراسری قرار می گیرد و چهره هایی چون رضا براهنی ، مهرنوش قربانعلی ، منصور خورشیدی ، دکتر بیژن باران ، آرش نصرت اللهی ، علی مسعود هزارجریبی ، رضا حیرانی ، سید حمید شریف نیا ، فرهاد  اکبرزاده ، سهراب رحیمی و سینا علیمحمدی براین کتاب یادداشت ها و نقدهایی می نگارند . در سال 1387 " ماه ، حلقه ی بی انگشت " نامزد دریافت جایزه قیصر امین پور هم می شود .

ریاحی ضمن ریاست دو دوره ی انجمن شعر بندرگز ، در سال های انتهایی دهه ی هشتاد دبیری جشنواره های متعددی را در استان گلستان بر عهده داشته است که مهمترین آنها نخستین دوره جایزه ادبی شمال کشور تحت عنوان "جایزه ادبی دریا" با داوری علی مسعود هزارجریبی ، دکتر مظفر رویایی ، پگاه احمدی ، دکتر سید مهدی موسوی و دکتر سیامک بهرام پرور و همچنین چندین دوره جشنواره های سالانه ی شعر آفتاب بوده است . ایشان در سال 1387 سایت ادبی پیاده رو به آدرس اینترنتی www.piadero.ir را پایه گذاری کردند و این سایت با فعالیت مستمر و با تکیه بر دانش هیئت دبیران خود ، امروزه بعنوان یک مجله ی الکترونیک معتبر در جامعه ی ادبی شناخته می شود . ریاحی سردبیری پیاده رو را بر عهده دارد .

او در این سال ها با نشریات مختلفی همکاری داشته است و شعرها و یادداشت هایی از او در مجله های ادبی ای چون نوشتا ، آزما ، نافه ، پاپریک ، خوانش ، دال ، ارمغان فرهنگی ، مهرنامه ، شبکه ی آفتاب و روزنامه هایی چون اعتماد ، جام جم ، فرهیختگان ، اطلاعات و شرق به چاپ رسیده است .

ریاحی در سال 1388 توسط سازمان ملی جوانان و استانداری گلستان بعنوان جوان نمونه ی فرهنگ و ادب استان معرفی و تقدیر می شود و شعرهایی از او نیر در همین سالها به چهار زبان انگلیسی ، کردی ، عربی و سوئدی ترجمه شده است .  

مجموعه شعر دوم میثم ریاحی توسط انتشارات نگاه و با نام "وقتی صدا را مرتکب شدم " در سال 1393 منتشر شد و شعرهای این مجموعه نیز توسط منتقدینی چون یدالله رویایی ،  عبدالعلی دستغیب ، علی مسعود هزارجریبی ، پگاه احمدی ، عابدین پاپی ، پژمان قانون ، سریا داودی حموله ، سید حمید شریف نیا ، علی جهانگیری ، منصور خورشیدی ، وحیده سیستانی ، نعمت مرادی و امیر حسین بریمانی در نشریات سراسری مورد توجه قرار گرفت . چاپ دوم " وقتی صدا را مرتکب شدم" هم اینک در دسترس علاقمندان است .

او در سال 1394 نخستین مجموعه شعر زنده یاد "بهرام اردبیلی" از بنیانگذاران جریان "شعر دیگر" در دهه ی چهل را نیز با نام " رهگذری در خواب پروانه ها " گردآوری نمود و توسط انتشارات بوتیمار منتشر کرد .

شعر ریاحی در سه آنتولوژی از شعر معاصر ایران با نام های " گزاره های پیوست " ، " شاعران امروز " و " شعرهای دیگر " انتخاب و منتشر شده است .

میثم ریاحی تاکنون داوری جشنواره های مختلف استانی  چون جشنواره بین المللی شعر فجر ( در مرحله ی استانی ) ، راح  ،  سه دوره تپش های ماندگار ، جایزه ادبی دریا ، هنرمندان استان گلستان و " نام کوچه ما " را به عهده داشته است .