مطالب و نوشته‌های اخیر | آرشیو

شعرهایی از میثم ریاحی در

شعرهایی از میثم ریاحی در "کتاب هفته خبر "

شعرهایی از میثم ریاحی را در شماره 171 (هفته چهارم مهر ماه 1396 ) کتاب هفته خبر ، مجله ای درباره ادبیات ، فرهنگ ، هنر ، جامعه و ... بخوانید . کتاب هفته خبر با صاحب امتیازی و مدیر مسئولی حسین واحدی پور و دبیری بخش ادبیات سید فرزام حسینی شنبه هر هفته منتشر می شود.

سه شعر از میثم ریاحی در مجله قلمیاران

سه شعر از میثم ریاحی در مجله قلمیاران

سه شعر از میثم ریاحی در بخش "کافه شعر" شماره شهریور ماه 1396 ماهنامه سراسری فرهنگی اجتماعی قلمیاران منتشر شده است .

شعری برای مقام شهید از میثم ریاحی 
در خبرگزاری ایسنا 
به مناسبت شهادت محسن حججی

شعری برای مقام شهید از میثم ریاحی در خبرگزاری ایسنا به مناسبت شهادت محسن حججی

مانندِ قَطعیتِ درخت
می میری   /   تا زنده بمانی برای من
تا چشمه ای بزرگ
در چشمه ای بزرگ
غرق باشد

نقدی بر شعر میثم ریاحی در
«کلمات بیش از آدمی رنج می‌برند»
آنتولوژی شعر شاعران معاصر

نقدی بر شعر میثم ریاحی در «کلمات بیش از آدمی رنج می‌برند» آنتولوژی شعر شاعران معاصر

هفت: بافتارهای منفرد؛ میثم ریاحی، آرش نصرت اللهی، شهرام پور رستم، کروب رضایی، حسین طوافی، مزدک پنجه‌ای، محسن موسوی میرکلایی، بهنام فرخی، موسی زنگنه، هوشنگ رئوف، حمید آل یوسف و احمد فریدمند. جذابیت‌های کلامی-لفظی، زبان فرمی، مضامین عاشقانه همراه با حس‌های نوستالژیک که گاه از زاویه عصیان به آن نگریسته شود در توصیف شعر این دسته از شاعران آمده است.

آثار میثم ریاحی | آرشیو

prev
next

"بهرام اردبیلی" رهگذری در خواب پروانه ها
29 اردیبهشت ماه 1394

- برگرفته از وبلاگ اوراد - 1392:

سلام دوستان عزیز

پس از اینکه چند ماه پیش وبلاگم را یک مزاحم اینترنتی هک کرد و تمام محتویاتش هم محو شد ، دیگر حوصله ی چندانی برایم جهت پرداختن به این وبلاگ نماند . با این حال این روزها حسابی وقتم وقف کارم و خانواده ی عزیزم شده بخصوص پسر گلم " کوروش " که با تولدش در تاریخ 1392/02/12 زندگی من و همسر خوبم "مژگان" را وارد فصل جدیدی کرده است . امیدوارم پدر خوبی برای پسرم باشم و پسرم نیز یک "انسان" زیبا برای این دنیا .

پنج سال پیش در تاریخ 11 آبان 1387 مصاحبه ای با ایبنا (خبرگزاری کتاب ایران ) داشتم ( لینک مصاحبه ) در مورد کتاب بهرام اردبیلی که قرار بود در همان سال منتشر شود اما بنا به دلایلی از جمله جستجوی بیشتر برای شعرهایی از او که هنوز بدست نیاورده بودم ، انتشار این مجموعه به تأخیر افتاد . آن روزها به علت اینکه قرار بود از بهرام ویژه نامه ای هم در "مجله ادبی پیاده رو " منتشر شود با منتقدین بسیاری و همچنین کسانی که آشنایی نسبی با او داشتند تماس حاصل کردم از جمله استاد عزیزم " علی مسعود هزارجریبی " ، " سید علی صالحی " ، " هوشنگ آزادی ور " ، " م. موید " ، " هوشنگ چالنگی " ، "محمد مهدی مصلحی " ، " علی جهانگیری " ، " منصور خورشیدی " ، " سید حمید شریف نیا " ، " محمود معتقدی " ، " آرش نصرت اللهی " ، " بهزاد خواجات " ... "خشایار فهیمی " و " داریوش اسدی کیارس" که قرار بود همگی این دوستان متنی در رابطه با این چهره ی آوانگارد دهه ی چهل و از اشخاص شاخص حرکت " شعر دیگر " برای ویژه نامه و کتاب او فراهم آورند که برخی نوشتند و برخی دیگر هم نه !

به هر حال من همچنان مشغول آماده سازی این کتاب بودم که پس از چند ماه ناگهان خبری شنیدم که کتابی از بهرام رادبیلی با نام "کتاب بهرام اردبیلی " گفت و جوی داریوش کیارس توسط انتشارات تپش نو منتشر شده است که شامل مصاحبه ی آقای کیارس با بهرام  و چند شعر اوست .

این کتاب بنظرم  دارای نقاط قوت و ضعفی ست . از یک جهت که مشتمل بر یک مصاحبه جامع حاوی سرگذشت زندگی و البته عقاید  پس از هیجانات آوانگاردیسم بهرام  ( نه آن دوره )  است ، مفید و قابل رجوع است اما منبع جامع و معتبری برای مشاهده و خوانش کامل شعرهای بهرام نیست . زیرا بنظرم آقای کیارس عزیز سلیقه ای با این مسئله برخورد کرده و تمام شعرهای چاپ شده در نشریات دهه ی چهل و پنجاه را در این کتاب نیاورده است . چرا که برخی از این شعرها که جایشان در مجموعه خالی است واقعاً از آثار خوب بهرام محسوب می شوند . البته شاید هم محدودیت صفحات از سوی ناشر بوده است .

مشکل دیگر من با این کتاب پخش بسیار بسیار ضعیف آن است که گویا کتابی در همان دهه ی چهل منتشر شده که حتا در کتابفروشی های تهران قابل دسترس نیست . من وقتی با بسیاری از دوستانم صحبت می کردم و می گفتم کتابی از بهرام منتشر شده است ، آنها که حرفه ای شعر امروز و اتفاقات آن را پیگیری می کردند ، خبری نداشتند و ابراز تعجب می نمودند .

با این حال برای اینکه حق مطلب بهتر ادا شود و نسل جدید شعر ایران چهره ی واضح تری از شعر " بهرام اردبیلی " داشته باشند ؛ مجدداً عزمم را جزم نمودم و مجموعه شعر بهرام اردبیلی را با عنوان " رهگذری در خواب پروانه ها " آماده چاپ کردم و ضمن مقدمه ی مختصری برای نشر به "انتشارات بوتیمار"  سپردم . دوستان این انتشارات  یعنی "داریوش معمار" ، " حسین فاضلی " و "رضا حیرانی " عزیز هم از این کتاب استقبال کردند .  این مجموعه به تازگی مجوز نشر گرفته است و به امید ایزد به زودی به جامعه ی ادبی ایران تقدیم می گردد . و البته تقدیم به خود " بهرام اردبیلی " و خانواده محترم اش .

نقد و نظرهایی هم که دوستان برای بهرام و شعرهایش نوشتند طی ویژه نامه ای در "مجله ادبی پیاده رو "منتشر می شود .

با مهر و احترام : میثم ریاحی

دیدگاهتان را در مورد این مطلب بیان کنید :
نام و نام خانوادگی *
ایمیل
وب سایت
متن پیام *
  کد امنیتی
کد امنیتی *
 
دیدگاه کاربران:

دیدگاهی وجود ندارد