مطالب و نوشته‌های اخیر | آرشیو

شعر از میثم ریاحی در مجله ی

شعر از میثم ریاحی در مجله ی "وزن دنیا"

شعری از میثم ریاحی مهر ماه 1398 در شماره ی سوم مجله ی "وزن دنیا" (رسانه ی شعر ایران) منتشر شده است . این شماره دارای 276 صفحه و قیمت 40 هزار تومان می باشد .

 

 

شعری از میثم ریاحی در آنتولوژیِ «در گستره‌ی هفتاد»

شعری از میثم ریاحی در آنتولوژیِ «در گستره‌ی هفتاد»

گروهِ سوم: شاعرانی از دهه‌های بعدی که به جای ساده‌نویسی، به دست‌آوردهای شعرِ هفتاد توجه داشتند و هنجارهای به‌دست‌آمده‌ی هفتاد را ادامه دادند و به‌روزرسانی کردند . در این بخش از کتاب، شعر این شاعران را می‌خوانیم: مریم فتحی/ پژمان قانون/ شجاع گل‌ملایری/ لادن جمالی/ نعمت مرادی/ علی‌اصغر عالی‌زاده/ ایمان مؤمنی/ سردار شمس‌آوری/ زبیده‌ی حسینی/ امین احراری/ ابوالفضل نظری/ میثم ریاحی

شعری از میثم ریاحی در مجله

شعری از میثم ریاحی در مجله "غروب"

شعری از میثم ریاحی در صفحه 164 شماره 12 مجله ی غروب که به فرهنگ ، ادب و هنر اختصاص دارد منتشر شده است .

شعری از میثم ریاحی در فصلنامه

شعری از میثم ریاحی در فصلنامه "هفتاد"

محمد آشور - مسعود احمدی - شیوا ارسطویی - سامان بختیاری - عابدین پاپی - فرزین پارسی کیا - ابوالفضل پاشا - منیره ی پنج تنی - علیرضا پنجه یی - امیرحسین تیکنی - محمد جانبازان - محمد جدیری رهنمایی - لادن جمالی - رضا چایچی - نادر چگینی - نرگس دوست - ایمان رحمانی - علی رضا رعیت - میثم ریاحی ...

آثار میثم ریاحی | آرشیو

prev
next

"بهرام اردبیلی" رهگذری در خواب پروانه ها
29 اردیبهشت ماه 1394

- برگرفته از وبلاگ اوراد - 1392:

سلام دوستان عزیز

پس از اینکه چند ماه پیش وبلاگم را یک مزاحم اینترنتی هک کرد و تمام محتویاتش هم محو شد ، دیگر حوصله ی چندانی برایم جهت پرداختن به این وبلاگ نماند . با این حال این روزها حسابی وقتم وقف کارم و خانواده ی عزیزم شده بخصوص پسر گلم " کوروش " که با تولدش در تاریخ 1392/02/12 زندگی من و همسر خوبم "مژگان" را وارد فصل جدیدی کرده است . امیدوارم پدر خوبی برای پسرم باشم و پسرم نیز یک "انسان" زیبا برای این دنیا .

پنج سال پیش در تاریخ 11 آبان 1387 مصاحبه ای با ایبنا (خبرگزاری کتاب ایران ) داشتم ( لینک مصاحبه ) در مورد کتاب بهرام اردبیلی که قرار بود در همان سال منتشر شود اما بنا به دلایلی از جمله جستجوی بیشتر برای شعرهایی از او که هنوز بدست نیاورده بودم ، انتشار این مجموعه به تأخیر افتاد . آن روزها به علت اینکه قرار بود از بهرام ویژه نامه ای هم در "مجله ادبی پیاده رو " منتشر شود با منتقدین بسیاری و همچنین کسانی که آشنایی نسبی با او داشتند تماس حاصل کردم از جمله استاد عزیزم " علی مسعود هزارجریبی " ، " سید علی صالحی " ، " هوشنگ آزادی ور " ، " م. موید " ، " هوشنگ چالنگی " ، "محمد مهدی مصلحی " ، " علی جهانگیری " ، " منصور خورشیدی " ، " سید حمید شریف نیا " ، " محمود معتقدی " ، " آرش نصرت اللهی " ، " بهزاد خواجات " ... "خشایار فهیمی " و " داریوش اسدی کیارس" که قرار بود همگی این دوستان متنی در رابطه با این چهره ی آوانگارد دهه ی چهل و از اشخاص شاخص حرکت " شعر دیگر " برای ویژه نامه و کتاب او فراهم آورند که برخی نوشتند و برخی دیگر هم نه !

به هر حال من همچنان مشغول آماده سازی این کتاب بودم که پس از چند ماه ناگهان خبری شنیدم که کتابی از بهرام رادبیلی با نام "کتاب بهرام اردبیلی " گفت و جوی داریوش کیارس توسط انتشارات تپش نو منتشر شده است که شامل مصاحبه ی آقای کیارس با بهرام  و چند شعر اوست .

این کتاب بنظرم  دارای نقاط قوت و ضعفی ست . از یک جهت که مشتمل بر یک مصاحبه جامع حاوی سرگذشت زندگی و البته عقاید  پس از هیجانات آوانگاردیسم بهرام  ( نه آن دوره )  است ، مفید و قابل رجوع است اما منبع جامع و معتبری برای مشاهده و خوانش کامل شعرهای بهرام نیست . زیرا بنظرم آقای کیارس عزیز سلیقه ای با این مسئله برخورد کرده و تمام شعرهای چاپ شده در نشریات دهه ی چهل و پنجاه را در این کتاب نیاورده است . چرا که برخی از این شعرها که جایشان در مجموعه خالی است واقعاً از آثار خوب بهرام محسوب می شوند . البته شاید هم محدودیت صفحات از سوی ناشر بوده است .

مشکل دیگر من با این کتاب پخش بسیار بسیار ضعیف آن است که گویا کتابی در همان دهه ی چهل منتشر شده که حتا در کتابفروشی های تهران قابل دسترس نیست . من وقتی با بسیاری از دوستانم صحبت می کردم و می گفتم کتابی از بهرام منتشر شده است ، آنها که حرفه ای شعر امروز و اتفاقات آن را پیگیری می کردند ، خبری نداشتند و ابراز تعجب می نمودند .

با این حال برای اینکه حق مطلب بهتر ادا شود و نسل جدید شعر ایران چهره ی واضح تری از شعر " بهرام اردبیلی " داشته باشند ؛ مجدداً عزمم را جزم نمودم و مجموعه شعر بهرام اردبیلی را با عنوان " رهگذری در خواب پروانه ها " آماده چاپ کردم و ضمن مقدمه ی مختصری برای نشر به "انتشارات بوتیمار"  سپردم . دوستان این انتشارات  یعنی "داریوش معمار" ، " حسین فاضلی " و "رضا حیرانی " عزیز هم از این کتاب استقبال کردند .  این مجموعه به تازگی مجوز نشر گرفته است و به امید ایزد به زودی به جامعه ی ادبی ایران تقدیم می گردد . و البته تقدیم به خود " بهرام اردبیلی " و خانواده محترم اش .

نقد و نظرهایی هم که دوستان برای بهرام و شعرهایش نوشتند طی ویژه نامه ای در "مجله ادبی پیاده رو "منتشر می شود .

با مهر و احترام : میثم ریاحی

دیدگاهتان را در مورد این مطلب بیان کنید :
نام و نام خانوادگی *
ایمیل
وب سایت
متن پیام *
  کد امنیتی
کد امنیتی *
 
دیدگاه کاربران:

دیدگاهی وجود ندارد