مطالب و نوشته‌های اخیر | آرشیو

میثم ریاحی ،نفر سوم جایزه شعر فراسپید ایران

میثم ریاحی ،نفر سوم جایزه شعر فراسپید ایران

خبرگزاری ایسنا ، ایبنا و ایرنا : هیئت داوران همچنین ضمن تقدیر کتبی از شعر شاعران  کتایون ریزخراتی، سعدی گلبیانی، علی جهانگیری، شهرام گراوندی، سعیدە کشاورزی، محمد علی نوری، حمید باقری، سینا بهمنش، حسین اشراق و فرحناز عباسی جایزە سوم شعر برگزیدە را مشترکا بە مهدی قلایی، ایمان صفری، رضا روشنی و میثم ریاحی تقدیم کرد.

 نظری به

نظری به"وقتی صدا را مرتکب شدم"میثم ریاحی علی مسعود هزارجریبی

فصلنامه نوشتا و مجله ادبی پیاده رو - ویژه نوروزی : در نهایت شاعر جوان این مجموعه کلام یاکوبسن را خوب درک نموده که "شاعری تجاوز به حدود زبان است " یعنی حتی معیار شکنی و در واقع فرا و فراتر از دوره پیشین کارکردهای زبانی و پرهیز نسبی از الگوها.با سیر و نظر به این مجموعه فضای بحث و چالش و تأمل برای شاعران جوانی که شالوده شکنی در لذت متن و تفکر زایش شگفت را جستجو می کنند پدید می آید.

نگاه به

نگاه به "وقتی صدا را مرتکب شدم " میثم ریاحی امیر حسین بریمانی

روزنامه ایران ، صفحه 8 ، یکشنبه 16 اسفند 1394 : در این اشعار به بهترین شیوه ممکن روایت به کلی نفی شده و همان منطق درونی راهگشای مخاطب است. نهایتا میثم ریاحی را می باید یکی از شاعران خوب دانست که آمیزه ای از زبان شعر دهه چهل و تلقی خود از امر انتزاعی را در شعریت اش بنا نهاده است.

دانلود ویژه برنامه دوم میثم ریاحی در رادیو فرهنگ

دانلود ویژه برنامه دوم میثم ریاحی در رادیو فرهنگ

گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ در برنامه ای با نام «کارنامک» با حضور ابوالفضل پاشا بعنوان کارشناس و مجری ، به بررسی روند کار شاعران امروز ایران می پردازد. در این برنامه ، روند کار تعدادی از شاعران امروز با حضور خودِ شاعران بررسی می شود. میثم ریاحی شاعر گلستانی ،  یکی از شاعران امروز ایران است که در دومین حضور تلفنی اش در "کارنامک" به بحث پیرامون مجموعه " وقتی صدا را مرتکب شدم " پرداخت . این برنامه در تاریخ 23 بهمن ماه ، ساعت 11:30 ظهر از همین شبکه رادیویی پخش شد .

آثار میثم ریاحی | آرشیو

prev
next

"بهرام اردبیلی" رهگذری در خواب پروانه ها
29 اردیبهشت ماه 1394

- برگرفته از وبلاگ اوراد - 1392:

سلام دوستان عزیز

پس از اینکه چند ماه پیش وبلاگم را یک مزاحم اینترنتی هک کرد و تمام محتویاتش هم محو شد ، دیگر حوصله ی چندانی برایم جهت پرداختن به این وبلاگ نماند . با این حال این روزها حسابی وقتم وقف کارم و خانواده ی عزیزم شده بخصوص پسر گلم " کوروش " که با تولدش در تاریخ 1392/02/12 زندگی من و همسر خوبم "مژگان" را وارد فصل جدیدی کرده است . امیدوارم پدر خوبی برای پسرم باشم و پسرم نیز یک "انسان" زیبا برای این دنیا .

پنج سال پیش در تاریخ 11 آبان 1387 مصاحبه ای با ایبنا (خبرگزاری کتاب ایران ) داشتم ( لینک مصاحبه ) در مورد کتاب بهرام اردبیلی که قرار بود در همان سال منتشر شود اما بنا به دلایلی از جمله جستجوی بیشتر برای شعرهایی از او که هنوز بدست نیاورده بودم ، انتشار این مجموعه به تأخیر افتاد . آن روزها به علت اینکه قرار بود از بهرام ویژه نامه ای هم در "مجله ادبی پیاده رو " منتشر شود با منتقدین بسیاری و همچنین کسانی که آشنایی نسبی با او داشتند تماس حاصل کردم از جمله استاد عزیزم " علی مسعود هزارجریبی " ، " سید علی صالحی " ، " هوشنگ آزادی ور " ، " م. موید " ، " هوشنگ چالنگی " ، "محمد مهدی مصلحی " ، " علی جهانگیری " ، " منصور خورشیدی " ، " سید حمید شریف نیا " ، " محمود معتقدی " ، " آرش نصرت اللهی " ، " بهزاد خواجات " ... "خشایار فهیمی " و " داریوش اسدی کیارس" که قرار بود همگی این دوستان متنی در رابطه با این چهره ی آوانگارد دهه ی چهل و از اشخاص شاخص حرکت " شعر دیگر " برای ویژه نامه و کتاب او فراهم آورند که برخی نوشتند و برخی دیگر هم نه !

به هر حال من همچنان مشغول آماده سازی این کتاب بودم که پس از چند ماه ناگهان خبری شنیدم که کتابی از بهرام رادبیلی با نام "کتاب بهرام اردبیلی " گفت و جوی داریوش کیارس توسط انتشارات تپش نو منتشر شده است که شامل مصاحبه ی آقای کیارس با بهرام  و چند شعر اوست .

این کتاب بنظرم  دارای نقاط قوت و ضعفی ست . از یک جهت که مشتمل بر یک مصاحبه جامع حاوی سرگذشت زندگی و البته عقاید  پس از هیجانات آوانگاردیسم بهرام  ( نه آن دوره )  است ، مفید و قابل رجوع است اما منبع جامع و معتبری برای مشاهده و خوانش کامل شعرهای بهرام نیست . زیرا بنظرم آقای کیارس عزیز سلیقه ای با این مسئله برخورد کرده و تمام شعرهای چاپ شده در نشریات دهه ی چهل و پنجاه را در این کتاب نیاورده است . چرا که برخی از این شعرها که جایشان در مجموعه خالی است واقعاً از آثار خوب بهرام محسوب می شوند . البته شاید هم محدودیت صفحات از سوی ناشر بوده است .

مشکل دیگر من با این کتاب پخش بسیار بسیار ضعیف آن است که گویا کتابی در همان دهه ی چهل منتشر شده که حتا در کتابفروشی های تهران قابل دسترس نیست . من وقتی با بسیاری از دوستانم صحبت می کردم و می گفتم کتابی از بهرام منتشر شده است ، آنها که حرفه ای شعر امروز و اتفاقات آن را پیگیری می کردند ، خبری نداشتند و ابراز تعجب می نمودند .

با این حال برای اینکه حق مطلب بهتر ادا شود و نسل جدید شعر ایران چهره ی واضح تری از شعر " بهرام اردبیلی " داشته باشند ؛ مجدداً عزمم را جزم نمودم و مجموعه شعر بهرام اردبیلی را با عنوان " رهگذری در خواب پروانه ها " آماده چاپ کردم و ضمن مقدمه ی مختصری برای نشر به "انتشارات بوتیمار"  سپردم . دوستان این انتشارات  یعنی "داریوش معمار" ، " حسین فاضلی " و "رضا حیرانی " عزیز هم از این کتاب استقبال کردند .  این مجموعه به تازگی مجوز نشر گرفته است و به امید ایزد به زودی به جامعه ی ادبی ایران تقدیم می گردد . و البته تقدیم به خود " بهرام اردبیلی " و خانواده محترم اش .

نقد و نظرهایی هم که دوستان برای بهرام و شعرهایش نوشتند طی ویژه نامه ای در "مجله ادبی پیاده رو "منتشر می شود .

با مهر و احترام : میثم ریاحی

دیدگاهتان را در مورد این مطلب بیان کنید :
نام و نام خانوادگی *
ایمیل
وب سایت
متن پیام *
  کد امنیتی
کد امنیتی *
 
دیدگاه کاربران:

دیدگاهی وجود ندارد